Jaký byl můj dnešní MDŽ?

středa, března 08, 2017

Mezinárosdní den žen je svátek, na kterém si především maminky naší generace zakládají. I já mám tento svátek velmi ráda. Má totiž svůj smysl, nějaký původ v historii a ne tak jako třeba Valentýn, který mně osobně nic neříká a považuji ho za příliš umělý. Byla jsem trochu zvědavá, jestli pak si manžel vzpomene. A vzpomněl. 💓😍 Dostala jsem nádhernou kytičku tulipánů - mých nejoblíbenjších - když jsem přišla z práce.... Podívejte na fotku, no nejsou nádherné? :-) 

Po společné kávě jsem se ještě vydala na nákupy, i když mi není zrovna moc dobře )cloumá se mnou jakási prapodivná chřipka). Měla jsem totiž dvě slevoé poukázky do C&A a končily zítra a chtěla jsem je na něco využít. No nic jsem si nevybrala, bylo vybrakováno a tak jsem si koupila dva nádherné šátky. Poté jsem zašla ještě do Pepca. A jak to dopadlo? Přišla jsem domů s narvanou igelitkou 😁😷 Pro tyhle věcičky s těmi úžasnými citáty já mám prostě slabost. A navíc když do tohoto stylu ladíte byt...tak je to akorád o důod víc, proč to koupit že? 😍 Na dnešní den mi ještě jedna věc udělala velkou radost. Manžel mi ukázal fotku návštěvníka. Dlouho předlouho u nás nebyli a tak má obrovskou radost, že zase na parapetu zobají a mají se dobře :-) Jediné z čeho jsem opravdu nešťastná je fakt, že Kubíček nám opět začal frkat. Od Vánoc už tento problém řešíme po čtvrté a je to opravdu hrůza. Zatím se neví, co mu vlastně je. Jedno ale vím jistě - sledovat jak má to křehké králičí stvoření kýchací záchvat a plaí, je opravdu hrozné. Čekám ještě na vyjdření paní veterinářky, kdy se můžeme zastavit (jezdíme do jiného města a tak se vždy objednáváme). Držte nám palce ať už konečně vyřešíme, proč se mu to stále vrací a co to vlastně je 😪

Alespoň, že pejsanky se maji fajn. No i když Sárinka nějak poslední dny stávkuje s jídlem. Tak doufám, že jí taky nic netrápí, to už by mně vážně šmejklo.


A na závěr článku přikládám malé povídání, kde se vlastně MDŽ vzal.

Mezinárodní den žen (ve zkratce MDŽ), připadající každoročně na 8. března,je mezinárodně uznávaný svátek stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen, které 8. března 1908 v New Yorku vyšly do ulic a požadovaly volební právo, lepší pracovní podmínky a zákaz práce dětí. Mnohé za to byly propuštěny ze zaměstnání.
Za počátek tohoto svátku se považuje hned několik událostí. První zmínka se objevuje už v roce 1857, kdy ve Spojených státech v březnu stávkovaly ženy pracující v textilních továrnách (takzvané „garment workers“) za zlepšení pracovních podmínek.
Následujících více než padesát let se žádné významnější akce nekonaly, až právě v roce 1908 se opět v březnu švadleny v New Yorku rozhodly stávkovat. V průvodu městem více než 15 tisíc žen požadovalo zkrácení pracovní doby, lepší platové podmínky, hlasovací práva a ukončení zaměstnávání dětí. Stávka se nesla pod heslem „chléb a růže“, kdy chléb symbolizoval ekonomické jistoty a růže lepší kvalitu života. V květnu téhož roku rozhodla Socialistická strana USA, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. První Národní den žen byl takto slaven v roce 1909 a oslavy v tento den pokračovaly až do roku 1913.
Na první mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani v srpnu 1910 prosadila německá socialistka Clara Zetkinová pořádání mezinárodního svátku, tehdy ještě bez určení pevného data.
Od roku 1911, kdy byl poprvé slaven v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku a USA, mezi jeho cíle patřilo volební právo žen, od roku 1975 pak je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
Ruské ženy si svůj svátek poprvé připomněly už v roce 1913. V následujícím roce se po celém světě konaly zhruba v období kolem 8. března různé protestní akce proti válce. Určujícím byl ale studený únorový čtvrtek 1917, kdy v Petrohradě vyšly ženy do ulic pod heslem „chléb a mír“ a spustily jednu z revolucí roku. Zhruba týden poté byl ruský car donucen abdikovat a prozatímní vláda mimo jiné schválila i volební právo ruským ženám. Tento historický čtvrtek připadl na 23. únor juliánského kalendáře, což odpovídalo 8. březnu kalendáře gregoriánského. Tím se nakonec Mezinárodní den žen ustálil na 8. březnu.
Svátek se rychle rozšířil, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickou socialistickou obdobu Svátku matek.
Posledním významným milníkem se stal rok 1975, kdy MDŽ oficiálně uznala OSN. V důsledku toho jej následně přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve tušení.
Zdroj textů: wikipedie, česká televize


You Might Also Like

1 komentářů

  1. Mě na MDŽ ráno psala mamka i taťka smsku s přáním a později znovu mamka, jestli náhodou neznám "tohle" číslo, že jí popřálo k MDŽ, a že se jí zdát, že je to můj přítel. Tak jsem zjistila, že jo a dělala jsem si legraci, že jí popřál a mě zatím ne. :D Ale pak jsem doma dostala krásnou kytičku, takže se to nakonec vykompenzovalo. :D :)

    Jinak ať je tedy mazlíkům brzy líp! :)


    blog Days of Daysy
    Agregátor blogů - zviditelni svůj blog

    OdpovědětVymazat

Instagram

Popular Posts

Like us on Facebook

Ušáci

Flickr Images