Pořizujeme králíčka - Je pro nás vhodným mazlíčkem?

pondělí, února 06, 2017

Králíček je krásné, čistotné, roztomilé, citlivé a úžasné zvířátko. Každý je jiný, každý je osobnost a podle toho k nim také musíme přistupovat. Podle mého názoru je to ideální společník, se kterým můžete navázat pozoruhodný vztah a troufám si tvrdit, že to na stejné úrovni, jako s početnějšími skupinami domácích mazlíčků – s pejky a kočičkami. Králíček však venčit jako pejsek, můžete si s ním povídat a on bude naslouchat, umí být tichý a nenápadný, ale dovede i pobavit. Zároven není až takový individualista jako kočička. Je také úžasným vytahovačem stresu. Nutno však dodat, že králíček není zvířátko pro každého. Než se rozhodnete pro jeho pořízení, je třeba si uvědomit, promyslet a mít na paměti pár faktů, které bych vám zde ráda shrnula.KRÁLÍČEK…

- není jednoduché zvíře na chov a péči a jsem přesvědčena, že to není zvíře vhodné pro malé děti, které nejsou naučené zodpovědnosti

- je zvířátko hodně náchylné na různé nemoci- potřebuje mnoho pohybu a možností pro zkoumání prostředí

- potřebuje hodně vaší pozornosti

- potřebuje kvalitní stravu a dostatečně velké ubytování

- si umí vytvořit hodně silné citové vazby na konkrétní jedince (jak lidské tak zvířecí)

- v drtivé většině případů nemá rád zvedání, nošení a chování- smiřte se s tím, že se s ním budete mazlit na zemi
- se zvukově téměř neprojevuje, v případě onemocnění je třeba znát dokonale jeho povahu abyste dokázali poznat že se s ním děje něco špatného
- má velmi rychlý metabolismus a v případě onemocnění pouhé 2 dny bez veterinární péče pro něj mohou být smrtelné
- se pravidelně očkuje (1x za půl roku nebo 1x za rok dle použité vakciny) proti králičímu moru a myxomatóze

Neodrazuje vás to? Jste přesvědčeni, že jste schopni tyto body dodržovat, respektovat a chovat se podle nich? Pak s radostí mohu říci, že pokud uvažujete nad koupí králíčka, rozhodně neváhejte! 

Jste tedy rozhodnuti pro králíčka. Co dál? Kde ho koupit?


Máte několik možností, kde koupit králíčka. Můžete ho pořídit od chovatele registrovaného v ČSCH (takový králíček může mít PP), dále pak máte možnost pořízení z hobby chovu s výpisem předků (VP, ovšem u VP může docházet často k falšování údajů, tedy např. že uvedený otec vůbec otcem být nemusí. VP není oficiální dokument jako PP) nebo ze zverimexu.

Jaký je vlastně nakonec celkově můj názor a doporučení?
Je to hodně těžké. Chov králíčků v ČR běží jako na běžícím páse. Nejdůležitější věcí je dle mého názoru informovanost a mít při výběru králíčka otevřené oči. V prvé řadě bych svého vysněného králíčka hledala mezi chovateli registrovanými v ČSCH. Pohledejte na stránkách ČSCH, prohledejte inzerce a sociální sítě. Ale mějte na paměti, že ne každý, kdo má registrovaný chov, je dobrý chovatel (a zároveň nechci říct, že každý, kdo nemá registrovaný chov je špatný chovatel). Obecně platí (jak u registrovaných chovatelů, tak hobby chovatelů) – Ptejte se na zkušenosti a doporučení ostaních. Tato doporučení bývají velmi užitečná. Sledujte, čím chovatel krmí, jak vypadají ubykace, v jakém věku připouští samičky a jak často, do jakého věku je připouští, kolik má králíčků, jak moc se jim věnuje, v jaké jsou králíčci kondici (vzhled srsti, zda nemají výtoky z očí, nosu, ušmudlaný zadeček atd.), jestli vysloužilé samice prodává nebo si je nechává na dožití, v jakém stavu jsou mláďata. A pozor, nejlépe co nejvíce věcí vidět na vlastní oči, pokud je to možné. Fotky na internetu mohou být klamavé!
Pokud jste rozhodnuti (nebo jste tak již učinili) o pořízení králíčka ze zverimexu, počítejte s tím, že po přinesení králíčka domů byste ho měli nechat kompletně vyšetřit na různá onemocnění. A to co nejrychleji.

Koupi kráíčka ze zverimexu nedoporučuji. Ale pokud jste pro jeho koupi rozhodnuti, tak mějte na paměti, že u králíčků ze zverimexu, velice často, neli-vždy, dochází k tomu, že jsou odebráni od jejich matek již ve věku, kdy na to nikdo nemá právo. Ve věku, kdy ještě MUSÍ u maminky být. A proč se toto děje? Je to jeden velý byznys. Jde jim o to, aby byli králíčci co nejmenší a lidé je rychleji a více kupovali. Protože ti větší králíčci zůstávají na prodejnách déle – lidé se často mylně domnívají, že když je velký už na prodejně (přitom může být velký jen díky právě vyššímu věku), vyroste z něj nakonec obřík. Ale už si neuvědomují, že případná přerostlost se může stát i u toho malinkatého klubíčka, které si přinesou domů. Jenže odebrání od matky v brzkém věku může mít své následky. Tím že jsou mladí od matek odebráni brzo a jsou ve zverimexu i s cizími králíčky a v nevhodných podmínkách, bývají velmi často nemocní a velmi často odcházejí za duhový most i do několika týdnů od přinesení domů…Jaké pohlaví vůbec zvolit?
Já osobně upřednostňuji samečky. Se samičkami nemám zkušenosti, ale volím tak proto, že samičky jsou teritoriálnější a v případě nutnosti kastrace je to nebezpečnější zákrok než u samečků. Ale pokud bych se někdy zamilovala do nějaké samičky, rozhodně bych si jí vzala Volte spíše srdcem


Zajištění ochrany
Další důležitou věcí před příchodem králíčka domů je zabezpečení prostředí, aby si králíček nemohl ublížit a aby on nezničil něco, co si považujete. To znamená – především skovat veškeré kabely do lišt či husích krků, zadělat díry za nábytek, odkud byste ho těžko dostávali pryč…a věřte mi, králíci se dokáží nasoukat i do malé dírky a také ji velmi rychle objeví. Jsou to malí průzkumníci a lézt tam kam nemají přímo milují!! Prostě zabezpečte vše, co vás napadne a hlavně bytelně!


Bydlení
Někam také musíte umístit králičí bydlení. Můžete pořídit buď klec nebo králíkárnu.Co se týče klece v domě, klec by měla být pro zakrslíka o minimální velikosti 100x60x60cm. O klecích podrobně budu psát v dalším článku. Nyní potřebujete vědět ještě to, že nesmí být umístěna nikde v průvanu ani u topení. Králíčci jsou na průvan velmi náchylní. A jaké je důležité vybavení klece? Toaleta, mističky na krmivo případně i vodu – doporučuji těžké hliněné, protože ušáci misky rádi převrací, napáječku (ale někteří se z nípít nenaučí), jesličky na seno. Do toalety dřevěné pelety, na dno klece dejte kobereček, králíček se tak snadnějí naučí čistotnosti. Nezapomeňte také králíčkovi pořídit nějaké hračky. Moc rádi si hrají a rozvíjejí tím svou přirozenou inteligenci!


Krmení
Co se krmiva týče, nejdůležitější pro králíčka je seno! Jako dolněk by měl dostávat granule, ne takové ty směsky se zrním, u těch má králíček tendence vybírat jen něco. Granule jsou však obsahem všechny stejné a králíček tak do sebe dostane vše potřebné.
Krmení a králičí bydlení budeme do podrobna probírat v dalších článcích

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
článek sepsán: 2.9.2014, Aktualizován: 26.1. 2017

PROSÍM NEKOPÍRUJTE BEZ UVEDENÍ ZDROJE

You Might Also Like

0 komentářů

Instagram

Popular Posts

Like us on Facebook

Ušáci

Flickr Images